Özellikle son yıllar da ülkemizde sanat ve antika eserlere karşı ilgi yoğun bir şekilde artmıştır. Ve de her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucunda da nakliye sektöründe sanat ve antika eser taşımacılığı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bugün sanat ile ilgili olsun ya da tarihi eserler ile ilgili olsun bir çok taşımacılık firması hizmet vermektedir.
Bu konu maddi ve manevi olarak çok ama çok önemli olduğundan, nakliye işleri rastgele bir firmaya yaptırılmamalıdır. Nakliye zamanından önce titiz bir firma araştırılması yapılması çok hayati öneme haizdir. Sanat ile ilgili olarak müzik, tiyatro, film gibi alanlarda verilecek konser öncesi, ya da gösterimi yapılacak tiyatro oyunu öncesi ve de festivalde gösterilecek filmler ile ilgili eşya ve eserler bulundukları yerde tecrübeli bu konuda eğitim almış personel tarafından titiz bir şekilde ambalajlanır ve numaralandırılarak ayrılırlar. Koli yapılması gerekenler yine numara verilerek güzel bir şekilde hazırlanır. Demonte yapılacak mobilyalar varsa onlarda sağlam bir şekilde sarılır, ambalajlanır. Ayrıca tarihi değer taşıyan parçalar çok daha dikkatli ve itina ile sarılmalı ve ambalajlanmalıdır. Bu parçalar özel olarak yaptırılmış sandıklara yerleştirilmeli ve muhafaza edilmelidir. Akabinde araca yüklenerek gideceği yere götürülür ve orada da istenildiği şekilde yerleştirilir.
Tarihi eserler ise daha önceden tespit edilmiş yerlerine bırakılır. İlgili ve yetkili personele belge ile birlikte teslimi yapılır. Sanat ve antika eser taşımacılığı yapan firmaların bu alanda çalışma yapabilmeleri için gerekli olan bütün belgeleri olmalıdır.